1st November 2019

STEF REID WITHDRAWS FROM WORLD PARA ATHLETICS CHAMPIONSHIPS DUE TO INJURY

British Athletics can confirm that Stef Reid (coach: Aston Moore; club: Charnwood) has withdrawn from the British squad for the World Para Athletics Championships in Dubai due to an ankle injury.

Reid won the world championship title in the T44 long jump at the London Stadium two years ago having won silver at the Paralympic Games in Rio.

On her withdrawal from the T64 long jump, Stef Reid commented: “It’s hard to do the work and not get the chance to perform. Unfortunately, sport has some difficult moments. But it’s not helpful to dwell on them too long so my focus will now shift to Tokyo. I have a fantastic team and I am looking forward to doing it all again next season!”

The British Athletics team for the World Para Athletics Championships in Dubai to be held between 7-15 November 2019:

 

Women:

Kare Adenegan (Job King; Coventry) – T34 100m & 800m

Hollie Arnold (David Turner; Blackheath & Bromley) – F46 Javelin

Martina Barber (Paddy O’Shea; Stevenage & North Herts) – T20 Long Jump

Olivia Breen (Aston Moore; City of Portsmouth) – T38 Long Jump & 100m

Jo Butterfield (Phil Peat / Shona Malcolm; Forth Flyers) – F51 Club Throw

Lydia Church (Jim Edwards; Nene Valley) – F12 Shot Put

Libby Clegg (Joe McDonnell; Charnwood) [Guide Runner: Thomas Somers (Benke Blomkvist; Newham & Essex Beagles)] – T11 200m & Universal 4x100m relay

Hannah Cockroft (Jenni Banks; Leeds) – T34 100m & 800m

Kadeena Cox (Matt Cullen; Sale Harriers Manchester) – T38 200m & 400m

Sabrina Fortune (Ian Robinson; Deeside AAC) – F20 Shot Put

Kayleigh Haggo (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Sophie Hahn (Leon Baptiste; Charnwood) – T38 100m, 200m & Universal 4x100m relay

Sophie Kamlish (Rob Ellchuk; Bristol & West) – T64 100m

Sammi Kinghorn (Ian Mirfin; Red Star) – T53 100m & Universal 4x100m relay

Maria Lyle (Jamie Bowie; Team East Lothian) – T35 100m & 200m

Anna Nicholson (Richard Kaufman; Gateshead) – F35 Shot Put

Ellie Simpson (Jessica Davidson; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Ali Smith (Chris Zah; Guildford & Godalming) – T38 100m, 400m & Universal 4x100m relay

Hannah Taunton (Charlotte Fisher; Taunton) – T20 1500m

Vanessa Wallace (Alison O’Riordan; Enfield & Haringey) – F34 Shot Put

 

Men:

Ola Abidogun (Grant Barker; Horwich) – T47 100m & Universal 4x100m relay

Paul Blake (Rob Ellchuk; Dorchester) – T36 400m & 800m

Jonathan Broom-Edwards (Graham Ravenscroft; Newham & Essex Beagles) – T64 High Jump

Mickey Bushell (Rick Hoskins; Birchfield) – T53 100m and Universal 4x100m relay

Richard Chiassaro (Jenni Banks; Harlow) – T54 100m, 400m, 800m & 1500m

Aled Davies (Ryan Spencer-Jones; Cardiff) – F63 Shot Put

Gavin Drysdale (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Kyron Duke (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – F41 Shot Put

Jordan Howe (Kevin Williams; DSW Para Academy) – T35 100m

Harri Jenkins (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – T33 100m

Nathan Maguire (Ste Hoskins; Kirkby AC) – T54 100m, 400m, 800m & Universal 4x100m relay

Owen Miller (Steven Doig; Fife) – T20 1500m

Ben Rowlings (Ian Mirfin; Coventry) – T34 100m, 400m & 800m

Luke Sinnott (Roger Keller; Bournemouth) – T63 Long Jump & T61 200m

Zak Skinner (Aston Moore; Loughborough Students) – T13 Long Jump & Universal 4x100m relay

Andrew Small (Rick Hoskins; Stockport) – T33 100m

Rafi Solaiman (Philip Fleetwood; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Isaac Towers (Peter Wyman; Kirkby AC) – T34 400m & 800m

Richard Whitehead (Keith Antoine; Southwell) – T61 200m

Thomas Young (Joe McDonnell; Charnwood) – T38 100m

#Represent