16th October 2019

PEACOCK WITHDRAWS FROM WORLD PARA ATHLETICS CHAMPIONSHIPS TEAM DUE TO INJURY

British Athletics can confirm that Jonnie Peacock (coach: Michael Khmel / Dan Pfaff; club: Charnwood) has withdrawn from the British squad for the World Para Athletics Championships due to a knee injury.

Jonnie Peacock commented: “I have been forced to make the decision to pull out of the coming World Championships with a knee injury that has taken longer to heal than expected. It’s always tough being on the side lines but I hope it will be a great event in Dubai and I will be cheering on the team from the UK. With some planned rest I hope to be back into winter training in no time.’’

Paula Dunn, Para Athletics Head Coach at British Athletics added:

“We wish Jonnie all the best on his recovery from injury and although I know he is be disappointed to miss these World Para Athletics Championships, his focus will now be solely on the Paralympic Games next year, and we will support him and his team as he bids for a third title out in Tokyo.”

42 British athletes will compete in Dubai at the Championships next month.

The British Athletics team for the World Para Athletics Championships in Dubai to be held between 7-15 November 2019:

Women:

Kare Adenegan (Job King; Coventry) – T34 100m & 800m

Hollie Arnold (David Turner; Blackheath & Bromley) – F46 Javelin

Martina Barber (Paddy O’Shea; Stevenage & North Herts) – T20 Long Jump

Olivia Breen (Aston Moore; City of Portsmouth) – T38 Long Jump & 100m

Jo Butterfield (Phil Peat / Shona Malcolm; Forth Flyers) – F51 Club Throw

Lydia Church (Jim Edwards; Nene Valley) – F12 Shot Put

Libby Clegg (Joe McDonnell; Charnwood) [Guide Runner: Thomas Somers (Benke Blomkvist; Newham & Essex Beagles)] – T11 200m & Universal 4x100m relay

Hannah Cockroft (Jenni Banks; Leeds) – T34 100m & 800m

Kadeena Cox (Matt Cullen; Sale Harriers Manchester) – T38 200m & 400m

Sabrina Fortune (Ian Robinson; Deeside AAC) – F20 Shot Put

Kayleigh Haggo (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Sophie Hahn (Leon Baptiste; Charnwood) – T38 100m, 200m & Universal 4x100m relay

Sophie Kamlish (Rob Ellchuk; Bristol & West) – T64 100m

Sammi Kinghorn (Ian Mirfin; Red Star) – T53 100m & Universal 4x100m relay

Maria Lyle (Jamie Bowie; Team East Lothian) – T35 100m & 200m

Anna Nicholson (Richard Kaufman; Gateshead) – F35 Shot Put

Stef Reid (Aston Moore; Charnwood) – T64 Long Jump

Ellie Simpson (Jessica Davidson; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Ali Smith (Chris Zah; Guildford & Godalming) – T38 100m, 400m & Universal 4x100m relay

Hannah Taunton (Charlotte Fisher; Taunton) – T20 1500m

Vanessa Wallace (Alison O’Riordan; Enfield & Haringey) – F34 Shot Put

 

Men:

Ola Abidogun (Grant Barker; Horwich) – T47 100m & Universal 4x100m relay

Paul Blake (Rob Ellchuk; Dorchester) – T36 400m & 800m

Jonathan Broom-Edwards (Graham Ravenscroft; Newham & Essex Beagles) – T64 High Jump

Mickey Bushell (Rick Hoskins; Birchfield) – T53 100m and Universal 4x100m relay

Richard Chiassaro (Jenni Banks; Harlow) – T54 100m, 400m, 800m & 1500m

Aled Davies (Ryan Spencer-Jones; Cardiff) – F63 Shot Put

Gavin Drysdale (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Kyron Duke (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – F41 Shot Put

Jordan Howe (Kevin Williams; DSW Para Academy) – T35 100m

Harri Jenkins (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – T33 100m

Nathan Maguire (Ste Hoskins; Kirkby AC) – T54 100m, 400m, 800m & Universal 4x100m relay

Owen Miller (Steven Doig; Fife) – T20 1500m

Ben Rowlings (Ian Mirfin; Coventry) – T34 100m, 400m & 800m

Luke Sinnott (Roger Keller; Bournemouth) – T63 Long Jump & T61 200m

Zak Skinner (Aston Moore; Loughborough Students) – T13 Long Jump & Universal 4x100m relay

Andrew Small (Rick Hoskins; Stockport) – T33 100m

Rafi Solaiman (Philip Fleetwood; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Isaac Towers (Peter Wyman; Kirkby AC) – T34 400m & 800m

Richard Whitehead (Keith Antoine; Southwell) – T61 200m

Thomas Young (Joe McDonnell; Charnwood) – T38 100m

#Represent