8th August 2017

42 JUNIORS SELECTED TO COMPETE FOR BRITISH ATHLETICS AT MANCHESTER INTERNATIONAL

British Athletics has today announced a team of 42 juniors to compete at next Wednesday’s (16 August) Manchester International at the Manchester Regional Arena, Manchester.

Including a host of medal winners from last month’s European Junior Championships, the juniors team will compete against teams representing England, Wales, Scotland, Northern Ireland & Ulster and a combined British Athletics League/ UK Women’s League team.

In the sprints, European Junior 200m champion Maya Bruney (John Blackie) is one of those set to don the British vest as she goes over 400m, with Khahisa Mhlanga (Mick Judd) and Jemma Reekie (Andy Young), both of whom also won gold in Grosseto, also selected for the 800m and 1 mile respectively.

After fine European Junior silver medals in the 110m hurdles and 800m respectively, Robert Sakala (Piotr Spas) and Markhim Londsale (Keith Lonsdale) will line up in those same events, while after a personal best display to win the British senior title followed by European Junior bronze, Naomi Ogbeta (Tom Cullen) will aim to continue her sensational form in the triple jump as the season draws to a close.

Elsewhere, the competition also offers another opportunity for likes of Jake Norris (Paul Dickenson), Molly Caudery (Stuart Caudery) and James Tomlinson (Paul Jensen) to test themselves against senior opposition in their respective disciplines.

The full British Athletics team for the Manchester International on Wednesday 16 August:

Men
100m: Eden Davis (Catherine Walker)
200m: Charlie Dobson (Stephen Garnham)
400m: Ellis Greatrex (Alex Nwenwu)
800m: Markhim Lonsdale (Keith Lonsdale)
1 Mile: Jamie Gormley (John Wood)
3000m: Will Richardson (Peter Stewart)
110m Hurdles: Robert Sakala (Piotr Spas)
400m Hurdles: Alex Knibbs (Julie Feeney)
3000m Steeplechase: James Beeks (Peter Bolton)
3000m Race Walk: Tom Partington (Steve Partington)
4x100m: Eden Davis, Jona Efoloko (John Smith), Camron Lyttle (Christopher Harris), Kesi Oludoyi (Marvin Rowe), Kaie Chambers-Brown (Sharon Morris)
High Jump: Joel Khan (Diedre Elmhurst)
Pole Vault: Joel Leon Benitez (Alan Richardson)
Long Jump: Ben Fisher (Rhiannon Rose)
Triple Jump: Osaze Aghedo (Steve Ingram)
Shot: Daniel Cartwright
Discus: James Tomlinson (Paul Jensen)
Hammer: Jake Norris (Paul Dickenson)
Javelin: Sam Dean (Peter Ditchfield)

Women

100m: Ebony Carr (Mike Leonard)
200m: Alisha Rees (Willy Russell)
400m: Maya Bruney (John Blackie)
800m: Khahisa Mhlanga (Mick Judd)
1 Mile: Jemma Reekie (Andy Young)
3000m: Amelia Quirk (Beverly Kitching)
100m Hurdles: Sophie Yorke (David Warner)
400m Hurdles: Lauren Williams (Arnie Wray)
3000m Steeplechase: Emily Moyes (Mick Woods)
3000m Race Walk: Ana Garcia (Mark Wall)
4x100m: Ebony Carr, Alisha Rees, Maya Bruney, Jazz Crawford (Piotr Spas), Mair Edwards (John Davis)
High Jump: Rebecca Hawkins (John Bancroft)
Pole Vault: Molly Caudery (Stuart Caudery)
Long Jump: Josie Oliarnyk (Dominic McNeillis)
Triple Jump: Naomi Ogbeta (Tom Cullen)
Shot: Sophie Merritt (David Callaway)
Hammer: Katie Lambert (Steve Pearson)
Discus: Luisa Chantler Edmond (Peter O’Keefe)
Javelin: Emma Hamplett (David Parker)

#Represent