[Skip to content]

British Athletics
Buy Tickets
Search our Site
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
In this section
.

midweek round-up

Joe Thomas
Joe Thomas

On the eve of GB & NI athletes undergoing their ultimate test on the biggest stage of all in Berlin at the IAAF World Championships, the team has been finalising their preparations in Monte Gordo, Portugal.  

Overseas competition activity has slowed down, however many of our next generation athletes who may well be vying for 2012 and beyond were out in force setting championship bests and personal best performances. The following are the selected highlights:

OVERSEAS

Amsterdam European Open Meeting, Netherlands, 8 August

Men
400mH: Lloyd Gumbs (Shaftesbury Barnet) 52.52secs – currently 3rd Pof10 with 49.62.

Women
400mH: Meghan Beesley (Birchfield U23) 57.31 – 5th Pof10.
High Jump: Vikki Hubbard (Grantham) 1.85m – currently equal 2nd Pof10 with 1.86m.

International Lausitzer Meeting, Cottbus, Germany, 8 August

Pole Vault: Steven Lewis (Newham & Essex Beagles) 5.60m – currently 1st Pof10 with 5.75m indoors/5.72m outdoors.

Copenhagen Athletics Games, Copenhagen, Denmark, 6 August

800m: Joe Thomas (Cardiff U23) 1:46.36 – 2nd Pof10.
800m: Andrew Osagie (Harlow) 1:47.86 – currently 9th Pof10 with 1.47.70.
110mH: Lawrence Clarke (Windsor, Slough, Eton & Hounslow U20) 13.54 – currently 1st Pof10 with 13.37,

Meeting National D1 de Castres, Castres, France

5 August

110mH: Callum Preistley (Woodford Green with Essex Ladies U23) 13.61 (-1.2) – currently 3rd Pof10 with 13.56.

Home

Bank of Scotland U20/U23 Championships, Grangemouth

9 August

Men

Under 23

Shot: Jamie Stevenson (Newham & Essex Beagles) 17.38m – 4th Pof10 with 17.85m.

Under 20

Discus: Daniel Carlin (Giffnock North) 45.59m – 7th Pof10 with 50.93m.
Hammer: Joe Bloomfield (Ipswich) 60.10m – 3rd Pof10 with 63.25m.
Javelin: Ryan Knight (Dundee Hawkhill) 55.40m – 9th Pof10 with 58.78m.

Women

Under 20

2000mSC: Nicola Hood (Victoria Park City of Glasgow) 6:40.17 – 1st Pof10.
Hammer: Myra Perkins (Falkirk) 54.48m – 2nd Pof10 with 56.83m.

England U17/U15 Championships, Bedford, 8 & 9 August

Men

Under 17

100m: Jordan Arthur (Enfield & Haringey) 10.72 (1.4) – 3rd Pof10.
200m: Liam Clowes (Crewe & Nantwich) 21.62 (-0.2) – 1st Pof10 with 21.50.
400m: Greg Louden (Lasswade) 48.46 – 1st Pof10 with 48.17.
800m: Tom Guy (City of Stoke) 1:53.58 – 2nd Pof10.
1500m: Tom Curr (Stroud) 3:55.73 – 3rd Pof10.
3000m: Gordon Benson (Leeds City) 8:42.18 – 8th Pof10.
1500mSC: Jack Partridge (Poole Runners) 4:20.69 – 3rd Pof10.
100m Hurdles: Themba Luhana (Rugby & Northampton) 12.93 (0.5) – 1st Pof10.
400m Hurdles: Ben Jones (Nene Valley) 54.34 – 2nd Pof10.
5000m Walk: Jonathon Hobbs (Ashford) 25:24.31.
High Jump: Jonathon Heath (Derby) 1.99m – 2nd Pof10.
Pole Vault: Richard Humby (Team Southampton) 4.30m – 5th Pof10.
Long Jump: James Lelliot (Bournemouth) 6.92m – 1st Pof10 with 7.13m.
Triple Jump: Julien Allwood (Herne Hill) 14.58m – 1st Pof10.
Discus: Liam Biddlecombe (Yeovil Olympiads) 53.06m – 1st Pof10 with 54.24m.
Shot: Matthew Halton (Newquay & Par) 16.26m – 1st Pof10 with17.34m.
Javelin: Steve Turnock (Exeter) 62.55m – 5th Pof10 with 62.69m.
Hammer: Andrew Elkins (Shaftesbury Barnet) 63.16m – 1st Pof10 with 65.57m.

Under 15

100m: Nathan Hanson (Victoria Park & Tower Hamlets) 11.22 (0.1) – 1st Pof10.
200m: Nathan Hanson (Victoria Park & Tower Hamlets) 22.96 – 1st Pof10.
400m: Omari Carr-Miller (Croydon) 51.22 – 2nd Pof10 with 50.20.800m: James McMurray (St Albans) 2:01.34 – 8th Pof10.
1500m: Jack Gleave (Warrington) 4:13.75 – 7th Pof10.
3000m: Peter Chambers (Croydon) 9:20.95 – 3rd Pof10.
80m Hurdles: James Taylor (City of Stoke) 11.22 (0.9) – 1st Pof10 with11.09.
3000m Walk: Evan Lynch (Ireland) 15:10.45.
Pole Vault: Tadgh Healy (Tonbridge) 3.60m – 2nd Pof10 with 3.65m.
High Jump: Feron Sayers (Wolverhampton & Bilston) 1.90m – 1st Pof10 with 1.95m.
Long Jump: Feron Sayers (Wolverhampton & Bilston) 6.59m – 1st Pof10 with 6.60m.
Triple Jump: Joshua Olawore (Havering Mayesbrook) 12.92m – 1st Pof10 with 13.10m.
Javelin: Oliver Bradfield (City of Norwich) 52.53m – 1st Pof10 with 62.33m.
Hammer: Ashley Gilder (Notts) 63.52 CBP – 1st Pof10 with 64.94m.
Shot: Christopher Clarke (Mansfield) 14.57m – 4th Pof10.
Discus: Nicholas Percy (Isle of Wight) 43.77m – 1st Pof10 with 46.92m.

Women

Under 17

100m: Annie Tagoe (Thames Valley Harriers) 11.61 – 2nd Pof10.
200m: Annie Tagoe (Thames Valley Harriers) 24.25 – 3rd Pof10.
300m: Joanna Milles (Ballymena & Antrim) 38.85 – 2nd Pof10.
800m: Georgia Peel (Aldershot,Farnham & District) 2:07.35 – 1st Pof10 with 2:06.20.
1500m: Melissa Courtney (Poole) 4:32.90 – 7th Pof10 with 4:28.69.
3000m: Lauren Proctor (Wakefield) 9:34.89 – 3rdPof10.
80m Hurdles: Georgia Atkins (Chelmsford) 11.28 (-0.5) – 1st Pof10 with 11.12.
300m Hurdles: Megan Rogers (Wrexham) 43.19 – 2nd Pof10.
5000m Walk: Kate Veale (Ireland) 23:27.58 (New Irish U17 Record & CBP).
Long Jump: Katarina Johnson-Thompson (Liverpool) 6.19m (-0.6) – 1st Pof10 with 6.31m.
Triple Jump: Sophie Brown (City of Sheffield) 11.93m (2.5) – 3rd Pof10 with 11.86m.
Pole Vault: Ellie Besford (Chelmsford AC) 3.70m – 2nd Pof10 with 3.75m.
High Jump: Katarina Johnson-Thompson (Liverpool) 1.79m – 1st Pof10 with 1.82m.
Discus: Samantha Milner (West Suffolk) 43.19m – 1st Pof10.
Shot: Yasmin Spencer (Chesterfield) 12.62m – 1st Pof10 with 13.50m.
Hammer: Abbi Carter (Hull Achilles) 52.00m – 1st Pof10 with 52.27m.
Javelin: Freya Jones (Team Southampton) 49.66m CBP – 1st Pof10.

 

Under 15

100m: Dina Asher-Smith (Blackheath & Bromley) 12.10 (1.0) – 2nd Pof10.
200m: Desiree Henry (Enfield & Haringey) 24.22 (0.4) – 1st Pof10 with 24.21.
800m: Lauren Bell (Pembroke) 2:14.57 – 3rd Pof10 with 2:13.55.
1500m: Jessica Judd (Chelmsford) 4:29.48 – 1st Pof10 with 4:21.03.
75m Hurdles: Hayley Mclean (Thurrock) 11.13 (0.7) – 1st Pof10.
3000m Walk: Kate Funnell (Ashford) 16:03.07.
Pole Vault: Lucy Bryan (Bristol & West) 3.48m CBP – 1st Pof10.
Long Jump: Jahisha Thomas (Sutton & District) 5.43m – 3rd Pof10.
High Jump: Jordanna Morrish (Cornwall) 1.65m – 1st Pof10 with 1.71m.
Javelin: Laura McDonald (City of Norwich) 41.89m – 1st Pof10 with 43.13m.
Hammer: Kimberley Reed (Edinburgh) 45.73m Scottish U15 Age Best) – 1st Pof10.
Discus: Shadine Duquemin (Jersey Spartan) 37.72m – 2nd Pof10.
Shot: Shadine Duquemin (Jersey Spartan) 12.62m – 1st Pof10.

North West Combined Events Open, Manchester

Women

Heptathlon: Jasmin Dotzek (Crawley U20) 4676 points – 2nd Pof10.

Newark Half Marathon, 9 August

Claire Hallisey (Bristol & West) 73.17 – 3rd Pof10.

SEAA Senior Inter Counties Match, Chelmsford, 9 August

Men

400m: Nathan Wake (Herts Phoenix U20) 47.34 – 3rd Pof10 with 46.86.
5000m: Mehretab Solomon (Lonodn Heathside U20) 14:44.08 – 8th Pof10.
Hammer: Simon Brown (Newham & Essex Beagles) 67.10m – 5th Pof10 with 68.67m..

Jo Smith Cup, Hendon, 8 August

Men

200m: Luke Fagan (Enfield & Haringey) 20.98 (1.7) – 11th Pof10.
Discus: Abdul Buhari (Newham  Essex Beagles) 57.63m – 3rd Pof10 with 58.79m.
Hammer: Mike Floyd (Sale Harriers Manchester) 68.08m – 6th Pof10 with 68.63m.

Women

200m: Helen Pryer (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 23.56 (2.0) – 4th Pof10 with 23.20.
400m: Kelly Massey (Sale Harriers Manchester) 53.36 – 9th Pof10 with 53.32.
2000mSC: Martha Reynolds (Windsor, Slough, Eton & Hounslow U20) 7:11.87 – 5th Pof10 with 7:10.80.
High Jump: Kay Humberstone (Trafford) 1.83m – 4th Pof10.
Pole Vault: Maria Seager (Woodford Green with Essex Ladies U20) 4.00m – equal 2nd Pof10 with 4.05m.
Triple Jump: Nadia Williams (Shaftesbury Barnet) 13.28m – 2nd Pof10 with 13.67m..
Discus: Eden Francis (Birchfield U23) 55.82m – 1st Pof10 with 59.27m.
Hammer: Laura Douglas (Sale Harriers Manchester) 62.10m – 4th Pof10 with 64.50m.
Hammer: Steph Owens (Shaftesbury Barnet U20) 46.59m – 6th Pof10 with 48.09m.
Javelin: Laura Whittingham (Sale Harriers Manchester) 50.37m – 2nd Pof10 with 52.76m.