[Skip to content]

British Athletics
Buy Tickets
Search our Site
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
.

gb & ni team selected for european team championships

IDOWU,PHILLIPS-1-Daegu2011.jpg

10 June 2014

British Athletics today named a 48-strong team to represent Great Britain & Northern Ireland at the European Team Championships in Braunschweig, Germany on 21 – 22 June. 

UK long jump record holder Greg Rutherford (coach: Jonas Tawiah-Dodoo) and former world champion Phillips Idowu (Gary Bourne) are set to compete in central Germany later this month.

A number of new faces will be donning the Nike GB & NI kit for the fifth edition of these team championships as well as number of experienced athletes. Chris Baker (Sharon Heveran), Lucy Bryan (Charles Preston) and Jazmin Sawyers (Alan Lerwill) have all received senior team selection for the first time.

Hannah England (Bud Baldaro), William Sharman (Jerzy Maciukiewicz), Eilidh Child (Malcolm Arnold) and Jenny Meadows (Trevor Painter) lead the way as the more experienced members of the squad.

At the 2013 European Team Championships in Gateshead, GB & NI finished third overall with a total points score of 339.

British Athletics Performance Director Neil Black said: “We head to Germany with the aim of being competitive and to challenge for as many points as possible. In comparison to last year’s team, this is very much a developmental squad due to the confines of a crowded calendar this summer and the Sainsbury’s British Championships just a week later.

“It is also great that our senior 400m and 4x400m athletes have wholeheartedly supported the plan to give up and coming athletes the opportunity to perform on this stage.

“It will greatly benefit the teams for future major championships, and I am really looking forward to seeing how these guys perform. There may be one or two surprises.”

 


GB & NI team for the European Athletics Team Championships:

MEN:
100m: Daniel Talbot (Dan Cossins)
200m: James Ellington (Rana Reider)
400m: Daniel Awde (Chris Zah)
800m: Mukhtar Mohammed (Jon Bigg)
1500m: Charlie Grice (Bigg)
3000m: Jonathan Mellor (Steve Vernon)
5000m: Luke Caldwell (Robert Russell)
110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz)
400mH: Rick Yates (Stephen Ball)
3000mSC: Luke Gunn (Bud Baldaro)
High Jump: Chris Baker (Sharon Heveran)
Long Jump: Greg Rutherford (Jonas Tawiah-Dodoo)
Triple Jump: Phillips Idowu (Gary Bourne)
Pole Vault: Steve Lewis (Dan Pfaff)
Shot Put: Zane Duquemin (John Hillier)
Discus Throw: Brett Morse
Hammer Throw: Nick Miller (John Baumann)
Javelin: Lee Doran (Chris Watts)
4 x 100m: Harry Aikines-Aryeetey (Reider), Ellington, Adam Gemili (Steve Fudge), Richard Kilty (Reider), Talbot
4 x 400m: Awde, Jarryd Dunn (Keith Holt), Rory Evans, Andrew Steele (Zah), Rabah Yousif (Carol Williams)

 

WOMEN:
100m: Asha Philip (Christine Bowmaker)
200m: Sophie Papps (Cossins)
400m: Shana Cox (George Williams)
800m: Jenny Meadows (Trevor Painter)
1500m: Hannah England (Baldaro)
3000m: Kate Avery (Tony Simmons)
5000m: Julia Bleasdale
100mH: Serita Solomon (Lloyd Cowan)
400mH: Eilidh Child (Malcolm Arnold)
3000mSC: Lennie Waite (Jim Bevan)
High Jump: Isobel Pooley (Fuzz Ahmed)
Long Jump: Jazmin Sawyers (Alan Lerwill)
Triple Jump: Yamile Aldama (Frank Attoh)
Pole Vault: Lucy Bryan (Charles Preston)
Shot Put: Rachel Wallader (Geoff Capes)
Discus Throw: Jade Lally (Andy Neal)
Hammer Throw: Sophie Hitchon (Tore Gustafsson)
Javelin: Isabelle Jeffs (Dave Parker)
4 x 100m: Louise Bloor (Toni Minichiello), Sophie Papps (Cossins), Philip, Bianca Williams (Lloyd Cowan), Jodie Williams (Bowmaker)
4 x 400m: Child, Cox, Emily Diamond (Cossins), Laura Wake (Dakin), J Williams